Bolesť chrbta

príznaky a príčiny bolesti chrbta

Existujú primárne a sekundárne pocity bolesti, pričom každý z týchto typov môže byť spôsobený širokou škálou stavov a chorôb. V tomto článku sa pokúsime zvážiť len tie najzákladnejšie.

Nešpecifické (primárne). Tento typ bolesti priamo súvisí s problémami v chrbtici a okolitých tkanivách.

Príčiny bolesti chrbta spojené s chrbticou:

 • Skolióza. Porušenie držania tela, čo vedie k postupnému zakriveniu chrbtice, posunutiu stavcov a svalovému napätiu.
 • Osteochondróza. Dôvodom vývoja ochorenia je zníženie odpisovej kapacity chrbtice: poškodenie medzistavcových platničiek, prasknutie vláknitého kruhu a v dôsledku toho porušenie jadra disku. Pocity bolesti sú lokalizované v oblasti tej časti chrbtice, v ktorej sú patologické zmeny. Takže pri osteochondróze hrudnej chrbtice je bolesť chrbta lokalizovaná v hrudnej oblasti (chrbát bolí medzi lopatkami a pod rebrami), pri osteochondróze bedrovej chrbtice človek pociťuje bolesť v bedrovej oblasti.
 • Intervertebrálna hernia. V dôsledku poškodenia medzistavcovej platničky vyčnievajú mäkké štruktúry stavcov s možnosťou porušenia (normálna a uškrtená hernia). Bolesť je lokalizovaná v mieste hernie.
 • Ankylozujúca spondylitída. Je charakterizovaná bolesťou chrbta a obmedzenou pohyblivosťou v chrbtici, čo vedie k vynútenej polohe pacienta „predklon".
 • Osteomyelitída. Príčinou ochorenia je infekčný proces, ktorý sa vyvinul v chrbtici. Pacient cíti, že bolesť pokrýva nielen chrbticu, ale aj svaly chrbta.
 • Poranenie chrbtice. V tomto prípade je príčinou bolesti chrbta úraz a jeho sprievodné komplikácie. Intenzita pocitov bolesti a ich lokalizácia priamo súvisí s typom poranenia a postihnutou časťou chrbtice.

V 40-50% prípadov sú príčinou bolesti chrbta poškodenie kĺbov a väzov chrbtice (bolesti kostry). Ďalších 3-5% silných bolestí chrbta je spojených s poškodením koreňov miechy (radikulárna bolesť).

Bolesť chrbta spojená s patologickými zmenami vo svaloch:

 • Fibromyalgia. Zápalový proces sa vyvíja vo svaloch obklopujúcich chrbticu, vyznačuje sa symetriou a môže byť chronický. V tomto prípade bolia svaly chrbta pozdĺž celej chrbtice. Dôležitým bodom je, že vrchol bolesti nastáva, keď stlačíte určité miesta.
 • Polymyozitída. Chorobu môže vyvolať hypotermia. V dôsledku vývoja ochorenia pacient cíti svalovú slabosť a bolesť, ktorá sa zvyšuje pri pokuse o obrat.
 • Reumatická polymyalgia. Etiológia ochorenia nie je jasná. Ako spúšťač môžu slúžiť infekčné ochorenia, ktoré znižujú imunitu. Prejavuje sa bolesťami, ktoré sa zvyšujú s rozvojom ochorenia, schopné pokryť všetky časti chrbta. Silná bolesť chrbta zhoršuje pohyblivosť natoľko, že pacient nie je schopný samostatného pohybu. Jasná asymetria je vizualizovaná v zadnej časti.
 • Charcotova choroba. Symptómy sú spôsobené zápalom v periférnych nervoch pozdĺž chrbtice. V dôsledku patologického procesu okrem dosť intenzívnej bolesti dochádza k zmene chôdze človeka.

V 50-60% prípadov nešpecifických bolestí chrbta je ich lokalizácia vo svaloch.

Špecifická (sekundárna bolesť). Tento typ bolesti, napriek lokalizácii v chrbte, často nemá priamy vzťah k ochoreniam chrbtice alebo okolitého svalového skeletu. Príčiny špecifických bolestí sú mimoriadne rôznorodé, no najnebezpečnejšie sú onkologické ochorenia. Takže bolesť, ktorá vyžaruje do chrbta, môže byť spôsobená malígnym novotvarom v oblasti mliečnych žliaz, pľúc alebo prostaty, ktorý vyvoláva metastázy v chrbtici.

Choroby, ktoré spôsobujú špecifickú bolesť, zahŕňajú:

 • Zovreté nervové korene v hrudníku. Najčastejšie to vedie k rozvoju interkostálnej neuralgie. Bolesť je v tomto prípade lokalizovaná v mieste zovretia. Takže interkostálna neuralgia sa môže prejaviť: bolesť pod lopatkami, bolesť v chrbte pod rebrami (na strane, kde došlo k zovretiu). Bolestivosť má rôzny stupeň – od bolestivej po ostrú, vystreľujúcu. Najčastejšie sa syndróm bolesti vyskytuje pri pohybe alebo stlačení na postihnutú oblasť. Táto skutočnosť je hlavným rozdielom medzi medzirebrovou neuralgiou a chorobami srdca a pľúc, ktoré sa môžu prejaviť aj bolesťou pod ľavou (alebo pravou) lopatkou zozadu.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu. Častejšie vyvolávajú bolesť na pravej strane, v niektorých prípadoch môže prejsť aj na ľavú stranu tela. Väčšina bolesti je lokalizovaná v bedrovej a sakro-bedrovej oblasti. Dostatočne silné pocity bolesti sú charakteristické pre patológie spojené s prejavmi ochorení pankreasu, divertikula hrubého čreva, črevnej obštrukcie, retrocekálnej apendicitídy atď.
 • Ulcerózne ložiská. Ulcerózne lézie orgánov hornej brušnej dutiny (peptický vred dvanástnika a žalúdka) sa môžu prejaviť vo forme bolesti v hrudnej a dolnej bedrovej časti chrbta. Ak je postihnutá spodná časť brušnej dutiny (ulcerózna kolitída), bolesť je lokalizovaná v bedrovej oblasti. Závažnosť bolesti môže byť odlišná, ale vrchol často dosahuje v noci.
 • Zápal slepého čreva. Pri akútnej apendicitíde v prípadoch, keď sa slepé črevo (apendix) nachádza za slepým črevom, bolí chrbát v driekovej oblasti. Bolesti sú rôzneho charakteru a môžu sa líšiť od bolestivej, miernej až po ostrú, intenzívnu.
 • Ochorenia obličiek. Pomerne často sa prejavujú bolesťami v krížovej oblasti. Takéto prejavy sú charakteristické pre pyelonefritídu a chronickú glomerulonefritídu. K odlíšeniu od patológií, ktoré majú priamu súvislosť s chrbticou, dochádza na základe analýzy iných klinických prejavov a výsledkov výskumu.
 • Choroba urolitiázy. Pri obličkovej kolike bolí chrbát v bedrovej oblasti. Bolesť je výrazná, intenzívna, vyskytuje sa náhle a nezávisí od polohy tela. Chrbát bolí v krížoch a pri staghornovej nefrolitiáze. Prejavy bolestivého syndrómu sú nízkej intenzity, bolesť je skôr boľavého charakteru.
 • Choroby ženského reprodukčného systému a menštruačné bolesti. V týchto prípadoch je bolesť lokalizovaná častejšie v dolnej časti chrbta.
 • Novotvary v pľúcnom systéme. V tomto prípade sa bolesť objavuje v štádiu, keď pľúca podstupujú klíčenie periférnych nádorových elementov (metastáz) do pleurálnej oblasti a hrudnej steny. Povaha bolesti je intenzívna, oslabujúca.
 • Srdcovo-cievne ochorenia. Najčastejšími príčinami bolesti lokalizovanej v hrudnej časti chrbta sú infarkt myokardu a mŕtvica. Spravidla sú tieto ochorenia sprevádzané bolesťou medzi lopatkami.
 • Zápalové procesy v kĺboch. Infekčná artritída môže spôsobiť, že bolesť vyžaruje z postihnutého kĺbu do blízkych oblastí, vrátane bolesti chrbta.

Z veľkej časti sú príčiny prejavov bolesti chrbta u oboch pohlaví totožné, treba však vyzdvihnúť množstvo ochorení, ktoré sa líšia sexuálnou predispozíciou.

bolesť chrbta u mužov

Aj keď sú príčiny bolestí chrbta väčšinou rovnaké u oboch pohlaví, existuje množstvo ochorení, na ktoré sú vďaka svojmu životnému štýlu náchylnejší muži.

Medzi tieto predisponujúce faktory patria:

 • práce zahŕňajúce zdvíhanie a nosenie ťažkých bremien;
 • silové športy (vrátane rôznych bojových umení, silového trojboja atď. );
 • zlé návyky.

V dôsledku toho sa ochorenia pohybového a kardiovaskulárneho systému u mužov môžu vyskytovať častejšie ako u žien.

Špecifické "mužské" ochorenia, ktoré môžu spôsobiť bolesť chrbta, sú rôzne patológie prostaty.

Prostatitída je zápalové ochorenie prostaty. Na začiatku ochorenia je bolestivý syndróm lokalizovaný v slabinách, miešku a dolnej časti brucha, ale v druhom štádiu av prípadoch, keď sa choroba stala chronickou, sa bolesť šíri do chrbta.

Lokalizácia bolesti v tomto prípade môže byť buď sústredená v lumbosakrálnej oblasti alebo rozšírená na celý chrbát. Je to spôsobené tým, že zápalový proces ovplyvňuje nervové zakončenia, ktoré tento orgán vo veľkom počte obklopujú.

Intenzita bolesti priamo súvisí so štádiom ochorenia. Takže v akútnej fáze je bolesť charakterizovaná ako akútna a krátkodobá. V chronickej forme nie je bolestivý syndróm veľmi výrazný a často je trvalý.

Diagnózu a liečbu v tomto prípade vykonáva urológ.

bolesti chrbta u žien

V niektorých prípadoch môže mať bolesť chrbta u žien špecifickú povahu spojenú s charakteristikami tela a procesmi, ktoré v ňom prebiehajú. V prvom rade hovoríme o reprodukčnej sfére.

Bolesť spojená s gynekologickými ochoreniami je spravidla lokalizovaná v hrudnej a lumbosakrálnej oblasti. Medzi najčastejšie dôvody patria:

 1. Menštruačný cyklus. Počas obdobia menštruácie sa hormonálne pozadie ženy mení, čo vedie k vzniku množstva negatívnych prejavov. Je to spôsobené predovšetkým poklesom hladiny progesterónu, ktorý je zodpovedný za intenzitu prahu bolesti. Zníženie prahu bolesti vedie k tomu, že aj menšie pocity bolesti sa stávajú výraznejšími. Hormonálne zmeny tiež vedú k podráždeniu črevných stien a zadržiavaniu tekutín, čo vyvoláva zväčšenie objemu niektorých orgánov a v dôsledku toho stlačenie nervových zakončení bedrovej chrbtice. Kombinácia týchto faktorov vyvoláva výskyt bolesti chrbta.
 2. Tehotenstvo. Bolesť dolnej časti chrbta v tomto prípade možno rozdeliť do dvoch skupín: Bolesť v prvom trimestri. Ak sú bolestivé pocity sprevádzané ďalšími príznakmi (krvácanie, horúčka atď. ), Môžeme hovoriť o rizikách potratu. Bolesť v druhej polovici tehotenstva. Najčastejšie sú takéto bolesti spojené s fyziologickými zmenami, a to: aktívnym rastom plodu, ktorý vyvoláva zmenu ťažiska v polohe tela, a prípravou panvy na nadchádzajúcu pracovnú aktivitu.
 3. Choroby reprodukčného systému. Väčšina bolesti je sústredená v bedrovej oblasti, čo sa vysvetľuje topografiou ženských reprodukčných orgánov. Najčastejšími príčinami tohto prejavu bolestivého syndrómu sú ovariálne cysty, adnexitída, mimomaternicové tehotenstvo, endometrióza atď.
 4. Menopauza. Počas menopauzy dochádza k silným zmenám a kolísaniu hormonálnych hladín. Takáto reštrukturalizácia tela zanecháva odtlačok na mnohých systémoch ženského tela. V prvom rade trpí kostrový systém, ktorý sa vplyvom hormonálnych zmien stáva krehkejším a náchylnejším na rôzne druhy chorôb.
 5. Veľká hruď. Veľká veľkosť poprsia v kombinácii so slabo podopierajúcou spodnou bielizňou vytvára dodatočnú záťaž na chrbticu a v dôsledku toho má žena bolesť chrbta v oblasti lopatiek a krížov.
 6. Vysoký podpätok. Nosenie topánok na vysokých podpätkoch vedie k rozvoju množstva ochorení spojených s patologickými zmenami pohybového aparátu a bolesťami chrbta.

bolesti chrbta s koronavírusom

Koronavírusová infekcia postihuje mnoho orgánov, no prvé trpia pľúca. Preto je často bolesť medzi lopatkami alebo pod nimi prejavom zápalu, ktorý sa vyvinul v pľúcnom tkanive. V závislosti od toho, ktorá pľúca je viac postihnutá, pacient pocíti bolesť pod ľavou alebo pravou lopatkou.

Okrem poškodenia pľúcneho tkaniva dochádza k celkovej intoxikácii organizmu a zvýšeniu teploty, čo môže spôsobiť aj bolesti (bolesti) chrbta a končatín.

Bolesť chrbta po koronavíruse sa vysvetľuje tým, že ochorenie môže nielen poškodiť nervový systém, ale na pozadí celkového zníženia imunity sa zhoršujú chronické ochorenia vrátane vnútorných orgánov a pohybového aparátu.

Bolesť chrbta po spánku

Dôvody, prečo vás po spánku bolí chrbát, môžu byť:

 • práca spojená s fyzickou aktivitou a zdvíhaním závažia;
 • svalový tonus dolnej časti chrbta;
 • intervertebrálna hernia a osteochondróza v histórii;
 • predĺžená hypotermia chrbta;
 • zakrivenie chrbtice, čo viedlo k svalovému napätiu a nerovnomernej kontrakcii;
 • nadmerná telesná hmotnosť, čo vedie k zvýšeniu zaťaženia chrbta;
 • stresové situácie;
 • nepohodlná posteľ.

Nepríjemné pocity môžu mať rôznu intenzitu a objavujú sa pod rebrami, v krížoch, medzi lopatkami a pod nimi.

Na odstránenie bolesti, ktorá sa vyskytuje po spánku, je potrebné vylúčiť všetky provokujúce faktory a poradiť sa s lekárom o liečbe.

Bolesť chrbta - na ktorého lekára sa mám obrátiť?

Primárnu diagnostiku bolesti v oblasti chrbta vykonáva praktický lekár. V prípade potreby je možné predpísať množstvo ďalších vyšetrení a konzultácie s vysoko špecializovanými odborníkmi:

 • neurológ;
 • gastroenterológ;
 • gynekológ;
 • urológ;
 • pneumológ.

Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné vykonať podrobnú analýzu stavu pacienta. Na tieto účely môže lekár predpísať niekoľko ďalších štúdií:

 • Laboratórne testy. Tento zoznam najčastejšie zahŕňa všeobecné a biochemické krvné testy, analýzu moču, výkalov a v niektorých prípadoch aj analýzu hladín hormónov. Tieto štúdie pomáhajú identifikovať možné zápalové procesy a infekcie. Ak máte podozrenie na niektoré ochorenia alebo onkologickú zložku, lekár môže predpísať množstvo špecifických štúdií (biopsia, nádorové markery atď. ).
 • Výskum hardvéru. Pomáhajú získať vizuálnejší obraz o priebehu ochorenia, ktorý nemožno dosiahnuť vizuálnym vyšetrením a palpáciou. Najčastejšie predpísaná rádiografia, MRI, ultrazvuk.

Liečba bolesti chrbta

Na účely kvalifikovanej liečby je potrebná interná konzultácia špecialistov. Terapia sa vyberá striktne na základe diagnózy a pri zohľadnení celkového stavu pacienta. Samoliečba bolesti chrbta môže viesť k progresii ochorenia alebo k prechodu do chronického štádia.

Prevencia bolesti chrbta

Hlavné preventívne opatrenia závisia predovšetkým od toho, čo presne vyvolalo výskyt bolesti chrbta. Všeobecné odporúčania zahŕňajú:

 • zdravý životný štýl;
 • úplná a zdravá výživa;
 • rozumné dávkovanie fyzickej aktivity;
 • včasná liečba identifikovaných chorôb;
 • pravidelné absolvovanie preventívnych vyšetrení, a to aj odborníkmi s úzkym profilom.