Príčiny bolesti chrbta a ako sa ich zbaviť

bolesť chrbta v bedrovej oblasti

Mnohí pacienti, ktorí sotva prekročili prah lekárskej ordinácie, držiac sa za kríže, sa pýtajú: „Prečo bolí dolná časť chrbta a aké lieky na túto bolesť pomôžu?

Bohužiaľ, všetko nie je také jednoduché a správny spôsob liečby si môžete vybrať až po identifikácii príčin, ktoré bolesť spôsobili.

Pomerne veľa ľudí prechádza životom s miernymi až stredne ťažkými bolesťami krížov a akceptujú to ako normálne. Ale aj keď trpíte neprerušovaným miernym alebo silným brnením v dolnej časti chrbta dlhší čas, mali by ste navštíviť terapeuta, aby diagnostikoval problém. Ak totiž neprijmete opatrenia včas, stav sa zhorší.

Hoci bolesť chrbta nie je najzávažnejšou chorobou, časom spôsobí veľa bolesti a spôsobí veľké nepohodlie.

Primárny a sekundárny bolestivý syndróm

Príčiny bolesti dolnej časti chrbta môžu byť veľmi odlišné a až po dôkladnom pochopení toho, z čoho pochádzajú, môžete začať riešiť tento neduh.

Podľa lekárskej klasifikácie chorôb sa rozlišuje primárny a sekundárny bolestivý syndróm, ktorý sa vyskytuje v bedrovej oblasti.

Syndróm primárnej bolesti sa tvorí na pozadí degeneratívno-dystrofických patológií chrbtice. Patrí medzi ne osteochondróza, pri ktorej sú poškodené chrupavkové a kostné tkanivá, ako aj spondylartróza, postihujúca medzistavcové alebo synoviálne kĺby.

Syndróm sekundárnej bolesti sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Po prvé, dolná časť chrbta neustále bolí s zakrivením chrbtice (skolióza). Tento stav možno pozorovať aj v dôsledku metabolických porúch kostného tkaniva (osteoporóza alebo osteomalácia).

Príčinou bolesti v driekovej oblasti je veľmi často zápal neinfekčného charakteru (Ankylozujúca spondylitída, Reiterov syndróm, reumatoidná artritída atď. ).

Pomerne nebezpečnou príčinou bolesti dolnej časti chrbta je zlomenina chrbtice.

Bolestivý syndróm môže byť dôsledkom rôznych infekčných ochorení vedúcich k poškodeniu stavcov a medzistavcových platničiek (brucelóza, tuberkulóza, epidurálny absces).

Dolná časť chrbta bolí pri akútnych poruchách prekrvenia chrbtice (stavy mŕtvice), ako aj pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu (obštrukcia, atypická akútna apendicitída).

V niektorých patológiách sa odráža bolesť chrbta. K tomu dochádza, keď sú postihnuté orgány umiestnené v panvovej oblasti (gynekologické patológie, pohlavne prenosné choroby, renálna kolika).

Často sa bolesť pozoruje pri naťahovaní bedrových svalov. Spodná časť chrbta veľmi bolí, keď sú medzistavcové platničky bedrovej oblasti posunuté. Pacient zároveň pre silnú bolesť zaujíma vynútenú polohu tela a veľmi obmedzená je aj jeho pohyblivosť pri chôdzi.

Koxartróza (artróza bedrového kĺbu) je tiež často príčinou sekundárnych bolestí.

Iné príčiny bolesti chrbta

Akútna bolesť v bedrovej oblasti sa často vyskytuje v dôsledku neúspešného pohybu, dlhšej práce v nepohodlnej polohe, nesprávneho zdvíhania alebo nosenia závažia, pádu alebo úderu, prudkého narovnania so súčasným otočením, ako aj dlhotrvajúcej hypotermie alebo vystavenia prievanu. Všetky tieto „nehody" môžu spôsobiť kŕče a zápaly hlbokých chrbtových svalov.

Mnohí pacienti poznamenávajú, že po spánku často bolí spodná časť chrbta. Aj na to sú dôvody. Najjednoduchším z nich je nepohodlná poloha tela vo sne. Pre tých, ktorí radi spia na bruchu, sú svaly bedrového chrbta v neustálom napätí, čo vyvoláva výskyt bolesti. Niekedy je takýto bolestivý stav spôsobený tým, že samotná posteľ alebo vankúš osobe nesedí. Preto odborníci odporúčajú spať na ortopedickom matraci, aby si chrbát úplne uvoľnil.

Tiež ranná bolesť v bedrovej oblasti môže byť príznakom ochorení vnútorných orgánov. Patológie obehového, tráviaceho a genitourinárneho systému sú teda sprevádzané bolesťou chrbta.

Bolesť dolnej časti chrbta ako príčina negatívnych emócií

Málokto z pacientov si uvedomuje, že dolná časť chrbta je jednou z najviac psychosomatických častí tela, a preto veľmi prudko reaguje na silný stres a vzrušenie.

Hnev, hnev, podráždenosť či intenzívny strach prispievajú k vyplavovaniu značných dávok adrenalínu do krvi. V dôsledku toho - zvýšenie tónu chrbtových svalov. A v prípade, že nedôjde k adekvátnemu vybitiu, svaly, ktoré sú vo zvýšenom tonusu, sa začnú postupne napínať. A potom - syndróm kŕčov a bolesti. Treba poznamenať, že poruchy chrbtice sa veľmi často vyvíjajú u ľudí s nestabilnou psychikou a pre takýchto pacientov je najlepšou metódou liečby psychoterapia.

Bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva

bolesť chrbta počas tehotenstva

Mnoho tehotných žien sa obáva príčin bolesti dolnej časti chrbta. Na začiatku tehotenstva to môže byť spôsobené ochorením obličiek alebo močových ciest. V tomto období sa tiež zvyšuje produkcia progesterónu, vďaka čomu dochádza k nevýznamnému zmäkčeniu väzov, čo môže spôsobiť bolesť v bedrovej oblasti.

V druhom trimestri tehotenstva, keď sa brucho výrazne zväčšuje, sa výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice, a preto dochádza k bolestiam v bedrovej oblasti.

Silná bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva môže byť niekedy príčinou neurologického ochorenia (herniácia disku alebo ischias).

Čo robiť, ak vás bolí chrbát

V prvom rade v prípade, že bolesti chrbta neustúpia do troch dní, je potrebná konzultácia s neurológom. Len odborník môže vypracovať správnu stratégiu liečby, ktorá bude závisieť od závažnosti stavu pacienta.

Väčšina bolestí chrbta spravidla vyžaduje konzervatívnu liečbu, niekedy však existujú prípady, keď sa to nedá urobiť bez chirurgického zákroku.

Pri predpisovaní konzervatívnej liečby sa sledujú tri hlavné ciele:

  1. Zbavte pacienta bolesti.
  2. Vypracovanie programu liečebných a preventívnych opatrení na spomalenie degeneratívno-dystrofických procesov v chrbtici.
  3. Rýchly návrat pacienta do normálneho života.

V prvom rade sa musíme všetci naučiť, ako správne relaxovať po fyzickej námahe. Aby ste to urobili, musíte zaujať vodorovnú polohu na tvrdom povrchu a pre najlepšiu relaxáciu si pod kolená položiť vankúš.

Pacientom s narušenou motorickou aktivitou sa odporúča nezostať na lôžku dlhšie ako 2-3 dni, aj keď majú bolesti (samozrejme, nie veľmi silné), pretože to výrazne oslabuje paravertebrálne svaly. Pri syndróme pretrvávajúcej bolesti s návratom bolesti v nohe je potrebná ortopedická konzultácia.

V prípade, že je diagnostikovaná osteochondróza, je predpísaná komplexná medikamentózna liečba pomocou liekov, ktoré znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a obnovujú nervové tkanivo.

Na odstránenie bolesti chrbta sa dobre osvedčili paravertebrálne blokády. Takéto injekcie pomáhajú zmierniť zápal a svalové kŕče, čím zmierňujú bolesť.

Keď sa zistí herniovaný disk, vzniká otázka chirurgického zákroku. Táto technika zahŕňa odstránenie hernie, ktorá stláča koreň, a vytvorenie podmienok na jeho zotavenie.