Bolesť v kĺboch ​​prstov

príznaky bolesti v kĺboch ​​prstov

Bolesť v kĺboch prstov je príznakom množstva ochorení, ktoré majú rôzny pôvod a stupeň nebezpečenstva pre zdravie pacienta, jeho normálne fungovanie vo verejnom prostredí. Intenzita bolesti závisí od choroby a štádia jej vývoja, ako aj od činnosti pacienta.

Príčiny bolesti v kĺboch prstov

Jedným z faktorov vyvolávajúcich bolestivosť kĺbu môže byť jeho mechanické poškodenie: náraz, dislokácia atď. Poranenie je zvyčajne sprevádzané ďalšími príznakmi, ako je opuch a začervenanie. Bolesť v kĺbe poškodenej ruky sa stáva najsilnejšou pri pohybe a ustupuje v stave úplného pokoja.

Druhou najčastejšou príčinou je artritída – zápalové ochorenie kĺbov rúk a iných častí tela. Bolesť pri artritíde je sprevádzaná opuchom rúk v postihnutej oblasti, začervenaním kože, horúčkou alebo postihnutím iných častí tela ako malých kĺbov prstov. V neskorších štádiách sa artritída prejavuje deformáciou kĺbov a v dôsledku toho aj rúk.

Artróza je jednou z najčastejších príčin bolesti v prstoch. Pri tomto ochorení je deformácia kĺbu nevyhnutná a k rozvoju symptómov dochádza postupne na symetricky umiestnených kĺboch. Okrem bolesti sa artróza vyznačuje necitlivosťou a stuhnutím postihnutých oblastí. Najčastejšie sa táto choroba vyvíja u pacientov starších ako 50 rokov.

Bolesť v prstoch môže tiež vyvolať dnu. Jeho typickými príznakmi sú nielen bolesť, ale aj pálenie, začervenanie epidermy, súčasné postihnutie kĺbov rúk a nôh.

Predpokladá sa, že polovica svetovej populácie, ktorej vek je viac ako 60 rokov, má lézie a zmeny vo forme rôznej závažnosti v malých kĺboch, čo platí aj pre ruky.

Ku ktorému lekárovi mám ísť?

Keďže bolesť v kĺboch prstov môže byť vyvolaná rôznymi udalosťami, jej liečbu vykonávajú rôzni odborníci: reumatológ a traumatológ. V čase kontaktovania kliniky má pacient spravidla podozrenie na faktory, ktoré spôsobili bolesť kĺbov, a je odkázaný na správneho lekára. Najlepším riešením v takejto situácii je návšteva osteopatického špecialistu na diagnostiku a vhodnú terapiu.

Včasná liečba prispieva k maximálnej rýchlosti zotavenia. Okrem toho stojí za zváženie, že choroby a zranenia, ktoré spôsobujú bolesť v kĺboch, vedú k závažným nebezpečným komplikáciám, ktorým nemožno zabrániť bez lekárskeho zásahu.

Osteopatická diagnóza bolesti v kĺboch prstov

Rovnako ako v prípade diagnostiky na bežnej klinike, prvým krokom pri určovaní etiológie bolesti v kĺboch prstov je prieskum pacienta. Osteopatickému lekárovi by mal podrobne povedať, kedy a za akých okolností začali bolieť kĺby, pri akých pohyboch pociťujú prsty chorej ruky zvláštne nepohodlie, či podobnými chorobami trpia rodičia alebo blízki príbuzní atď.

V ďalších štádiách detekcie ochorenia sa pacient vyšetruje vizuálne a manuálne. Spravidla postačuje takéto vyšetrenie, ale v špeciálnych prípadoch môže byť potrebný röntgen na získanie podrobnejšieho obrazu choroby.

Osteopatická liečba bolesti prstov

Keďže bolesť v kĺboch prstov nie je nezávislou chorobou, ale iba jej príznakom, liečba by mala smerovať hlavne k odstráneniu príčin jej výskytu.

Na zníženie intenzity a zastavenie bolesti v oblasti jedného alebo viacerých kĺbov sa medikamentózna terapia pri osteopatii zvyčajne nepoužíva, pretože po jednom alebo dvoch procedúrach bolesť ustúpi sama bez liekov. Platí to najmä v situáciách, keď pacient z nejakého dôvodu nemôže užívať veľké množstvo liekov.

V priebehu osteopatických procedúr dochádza k obnove:

  • Normálna štruktúra kĺbu;
  • Plná pohyblivosť rúk bez bolesti;
  • Interakcie všetkých tkanív končatín, podmienky fungovania kĺbu;
  • Správny krvný obeh a inervácia;
  • Zvýšená úroveň regeneračných schopností.

Po ukončení kurzu sa bolesť nielen otupí a zastaví, ale dlho sa neobjavuje.

Doplnková liečba bolesti kĺbov

Okrem osteopatie môžu odborníci odporučiť iné metódy expozície na rehabilitačné účely. Pre pacientov je povinné upraviť denný režim práce a odpočinku. Ľudia s boľavými kĺbmi potrebujú odpočinok a minimálnu manuálnu prácu. Ak je to potrebné, aby sa bolesť kĺbov už nikdy neprejavila, mali by ste zmeniť typ profesionálnej činnosti, ak zahŕňa neustále zaťaženie kĺbov.

V zriedkavých prípadoch sú kĺby s bolesťou prstov podrobené fyzioterapeutickým sedeniam, ale spravidla postačujú na vyliečenie osteopatické sedenia.

Čo robiť po kurze osteopatie pre boľavé prsty?

Malo by sa pamätať na to, že po dlhú dobu si vyliečený kĺb a ruka ako celok vyžadujú vážnu pozornosť. Napriek skutočnosti, že choroby, ktoré spôsobujú bolesť v prstoch a iných častiach tela, sú po priebehu osteopatických sedení úplne neutralizované, stav pacienta potrebuje neustále sledovanie. Nezabudnite na predpisy lekára, ktoré sa musia prísne dodržiavať.

Môžete vyskúšať ľudové recepty, ale pred ich použitím by ste sa mali určite poradiť s lekárom. Medzi odborníkmi schválenými liekmi na bolesť prstov a kĺbov:

  • Tinktúra z gaštanových kvetov;
  • Bylinné prípravky;
  • Obklady a pleťové vody s jablčným octom;
  • Infúzia bobúľ a listov cowberry.

Veľkú pozornosť treba venovať strave. Pri bolestivých kĺboch z nej treba vylúčiť mastné jedlá, soľ, ostré korenie. Okrem toho s bolesťou v prstoch a inými léziami kĺbov a chrupaviek je potrebné vzdať sa alkoholu a fajčenia.

Prevencia chorôb prstov

Aby niektorý z kĺbov nerušil nepríjemnými pocitmi až do staroby, je potrebné včas prijať preventívne opatrenia. Kĺby v rukách môžu bolieť kvôli častému podchladeniu, takže nemôžete pracovať v ľadovej vode, najmä dlho. V chladnom období by ste mali nosiť teplé rukavice.

Významnú úlohu v stave kĺbov zohráva zdravá strava, ktorú je potrebné regulovať aj po liečbe, dôležitý je aj aktívny životný štýl. Zaťaženie by však malo byť mierne, inak je plné zranení a nových chorôb prstov.

Kĺby rúk potrebujú špeciálne masáže zamerané na uvoľnenie a hojenie tkanív. Nemali by ste ignorovať rady lekárov o systematických prechádzkach na čerstvom vzduchu, ktoré sú užitočné nielen pre kĺby, ale aj pre celkový fyzický stav každého človeka. Zárukou výborného stavu rúk a ich vysokej výkonnosti je pravidelná návšteva osteopata na preventívnej prehliadke.