Cervikálna osteochondróza, jej príznaky, liečba a prevencia

V modernom svete možno len ťažko preceňovať rezonanciu ochorenia s cervikálnou osteochondrózou. Osteochondróza krčnej oblasti je oveľa bežnejšia ako v iných vertebrálnych oblastiach. Takmer všetci ľudia starší ako dvadsaťpäť rokov majú túto chorobu v jednom alebo druhom stupni.

príznaky cervikálnej osteochondrózy

Cervikálna osteochondróza sa vyvíja hlavne v dôsledku sedavého životného štýlu, ktorý je obzvlášť uľahčený historickým prechodom človeka od fyzickej práce k duševnej, ktorá je, aj keď v miernom stupni, sprevádzaná prácou v sede.

Cervikálna osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie krčnej chrbtice, ktoré vedie k poškodeniu medzistavcových platničiek, čo je vo všeobecnosti bežné pre ochorenie osteochondrózy. Keďže táto časť chrbtice je svojou povahou dosť pohyblivá, no zároveň zraniteľná v dôsledku nedostatočne vyvinutého svalového korzetu, akýkoľvek negatívny vplyv na krk alebo chrbát postihuje predovšetkým krčnú oblasť. Vzhľadom na to, že degeneratívne zmeny sa najčastejšie vyvíjajú na najpohyblivejších úsekoch stavcov, v krčnej oblasti najčastejšie trpia práve nervové zakončenia na úrovni C5 . . . C7.

Keďže symptómy cervikálnej osteochondrózy sú veľmi kontroverzné, nie sú vždy považované len za symptómy tohto ochorenia, čo často vedie k hľadaniu pomoci u odborníkov z iných oblastí medicíny. Pozrime sa na ne trochu podrobnejšie.

Symptómy

Vzhľadom na to, že krčná chrbtica je pomerne kompaktná, v porovnaní s jej ostatnými oddeleniami môže aj mierne napätie svalov krku alebo posunutie stavcov krčnej chrbtice spôsobiť stlačenie alebo zovretie nervových koreňov, čo môže ovplyvňujú aj cievy nachádzajúce sa v tomto oddelení. Osteofyty - kostné výrastky, v ľudovej liečbe nazývané "ukladanie solí" a vytvorené v podmienkach rozvoja ochorenia s cervikálnou osteochondrózou, vedú v dôsledku toho len k výraznému zhoršeniu priebehu ochorenia.

Klinické prejavy ochorenia cervikálnej osteochondrózy, teda jej symptómy, možno rozdeliť na reflexné symptómy a radikulárne symptómy cervikálnej osteochondrózy.

Reflexné príznaky cervikálnej osteochondrózy

reflexné príznaky cervikálnej osteochondrózy

Reflexné príznaky cervikálnej osteochondrózy zahŕňajú takzvané "lumbago", ktoré sa prejavuje ostrými ostrými bolesťami v krku a výrazne sa zintenzívňuje pri akomkoľvek pohybe. Vzhľadom na to pacienti často zaujímajú akúsi nútenú, najpohodlnejšiu polohu hlavy. Navyše je dosť možné, že pri otáčaní alebo inom pohybe hlavy dochádza k typickému „chrumkaniu".

Pri cervikálnej osteochondróze pacienti často pociťujú bolesti hlavy, ktoré majú kompresný charakter a vyžarujú do očných bublín alebo do časovej časti hlavy. Okrem toho sa niekedy súčasne môže znížiť ostrosť zrakového vnímania, ako keby „všetko plávalo pred očami".

Môže sa vyvinúť aj syndróm vertebrálnej artérie, kedy je podráždený jej nervový plexus, čo je veľmi často v dôsledku závratov u pacienta mylne diagnostikované ako porušenie krvného obehu mozgu. Takýto príznak cervikálnej osteochondrózy sa môže prejaviť náhlymi pohybmi hlavy a môže byť komplikovaný nevoľnosťou a možným vracaním.

K reflexným príznakom cervikálnej osteochondrózy patrí okrem vyššie uvedeného aj kardiologický syndróm, pri ktorom sú pocity podobné záchvatu angíny. Ale takýto prejav príznakov osteochondrózy je zvyčajne kombinovaný s komplexom iných príznakov tejto choroby, takže zvyčajne nespôsobuje ťažkosti pri stanovení správnej diagnózy.

Radikulárne príznaky cervikálnej osteochondrózy

Radikulárne príznaky cervikálnej osteochondrózy sa spravidla objavujú v dôsledku kompresie miechového nervového zakončenia - koreňa. V tomto prípade senzorické poruchy, ktoré ovplyvňujú motorické funkcie, úplne závisia od toho, ktorý konkrétny nervový koreň je poškodený, a to:

 • C1 - znížená citlivosť v zadnej časti hlavy;
 • C2 - výskyt bolesti v parietálnej alebo okcipitálnej oblasti hlavy;
 • C3 - porušenie citlivosti a výskyt bolesti v krku, kde bol poranený miechový koreň, s veľmi možným porušením funkcie reči v dôsledku straty citlivosti jazyka a kontroly nad ním;
 • C4 - výskyt bolesti a zníženie citlivosti v humeroskapulárnej dorzálnej oblasti, ako aj bolesť v oblasti srdca a pečene, so súčasným znížením svalového tonusu krku a možnými respiračnými poruchami funkcie dýchania;
 • C5 - znížená citlivosť a bolesť na vonkajšom povrchu ramena;
 • C6 - bolesť vyžarujúca z krčnej oblasti do lopatky, vonkajšieho povrchu ramena, predlaktia a ďalej od zápästia k palcu;
 • C7 - rovnaká bolesť ako v C6, ale vyžarujúca z lopatky na zadnú plochu ramena a ďalej od predlaktia k 2. až 4. prstu, so znížením citlivosti v oblasti bolesti;
 • C8 - znížená citlivosť a bolesť od krku po rameno a potom od predlaktia po malíček ruky.

Liečba

liečba cervikálnej osteochondrózy

Cervikálna osteochondróza je pomerne zložitá a mimoriadne nepríjemná choroba, ktorej liečba si vyžaduje dôslednosť, trvanie a štádiá. Terapeutická liečba cervikálnej osteochondrózy je v prvom rade zameraná na úplné zastavenie bolestivých symptómov cervikálnej osteochondrózy a odstránenie zápalu v oblasti krku postihnutej chorobou.

Pacientky sa pri liečbe cervikálnej osteochondrózy liečia klasickými analgetikami, akými sú analgín, ketorol alebo baralgin. Hoci v poslednej dobe sú nesteroidné protizápalové lieky tiež veľmi populárne pri liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice, účinne zmierňujú bolesť a znižujú aktivitu zápalu.

Okrem iného sa pri liečbe cervikálnej osteochondrózy využívajú aj chondroprotektory, ktoré spomaľujú proces deštrukcie tkanív chrupavky a podľa mnohých odborníkov prispievajú aj k procesu ich regenerácie. Okrem toho je pacientom predpísané užívanie vitamínov B, ktoré zlepšujú metabolické procesy v tele pacienta.

Použitie vonkajších gélov alebo mastí na liečbu cervikálnej osteochondrózy však nie je účinné, ale má zmysel, pretože v procese ich vtierania do kože sa vykonáva dodatočná masáž krčnej oblasti chrbtice.

Fyzioterapeutické procedúry sa navyše kombinujú s tradičnou medikamentóznou liečbou cervikálnej osteochondrózy a obzvlášť účinné je použitie magnetoterapie prostredníctvom špeciálnych zdravotníckych pomôcok, ktoré si medzi odborníkmi a pacientmi získali zaslúženú slávu. Okrem vyššie uvedeného sa používa aj terapeutická masáž, fyzioterapeutické cvičenia a manuálna terapia. Ale v obzvlášť závažných prípadoch ochorenia môže byť potrebná aj chirurgická intervencia.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

Samotná prevencia cervikálnej osteochondrózy nie je náročná. Odporúčané:

 • udržiavať aktívny a zdravý životný štýl,
 • šport, alebo aspoň ranné cvičenie,
 • kompetentná organizácia pracoviska,
 • dodržiavanie režimu práce a odpočinku,
 • pri dlhšej práci v sede - počas pracovnej doby sa niekoľkokrát zahrejte a zabezpečte správnu polohu hlavy a držanie tela pri práci.

Dôležitý je aj výber pohodlného vankúša a matraca na spanie. Ale pre tých, ktorí už touto chorobou trpia, sa dôrazne odporúča každodenné používanie špecializovaných ortopedických výrobkov pre pohodlný spánok.