Liečba osteochondrózy modernými metódami a prostriedkami

bolesť hlavy s osteochondrózou

Osteochondróza sa vzťahuje na degeneratívne-dystrofické lézie tkaniva chrbtice a kĺbov s progresiou. Čím je choroba zanedbávanejšia, tým výraznejšie sú príznaky, ktoré ovplyvňujú životný štýl človeka a jeho schopnosť pracovať. Keď je poškodená štruktúra chrbtice, človek má také problémy, ako napríklad žiť s bolesťou, ako spať s cervikálnou osteochondrózou.

V praxi sa často vyskytuje patológia rôznych častí chrbtice, kostrče a kĺbov. Predtým boli chorí iba ľudia starší ako 25 rokov, ale nedávno sa objavila tendencia choroby „omladiť". Príznaky juvenilnej alebo mladistvej osteochondrózy sa stali bežnými.

Dôvody

Príčiny osteochondrózy môžu byť rôzne a závisia od toho, ktorá časť tela je poškodená. Po akomkoľvek zranení je narušená normálna štruktúra chrbtice, kostrče a začína sa proces ukladania solí a deštrukcie štruktúry disku. Ľudia s nadváhou, sedavý spôsob života a športovci sú na to náchylní.

V tehotenstve sa zvyšuje riziko ochorenia v dôsledku priberania a nedostatku vitamínov. Lymfatické uzliny sa zväčšujú aj počas tehotenstva. Srdce, iné orgány tým trpia a v kombinácii s osteochondrózou je to veľmi nebezpečné. Zvyšuje sa zaťaženie ramena, kolena, krku a kostrče.

S vekom takmer každý človek trpí osteochondrózou chrbtice. Profesie spojené s dlhým pobytom v sede, monotónne pohyby predstavujú hrozbu pre krk, kríže a chvostovú kosť. Nasledujúce podmienky ovplyvňujú výskyt choroby:

  • genetická predispozícia;
  • priebeh tehotenstva;
  • endokrinné, infekčné choroby;
  • otrava alebo vystavenie drogám, toxickým a chemickým látkam;
  • porucha príjmu potravy, životný štýl.

Okrem chrbtice sa často vyskytujú prípady osteochondrózy kĺbov. Patológia je nebezpečná pre koleno, lakeť, ramenný kĺb, kostrč. Pri zvažovaní osteochondrózy kolenného kĺbu stojí za to venovať pozornosť takým príčinám, ako je obezita alebo podvýživa, životný štýl spojený s nadmerným zaťažením nôh, ako aj zranenia alebo zápalové procesy v tele.

Svaly nôh odolávajú obrovskému zaťaženiu, na rozdiel od kĺbov, takže kĺby trpia častejšie.

Symptómy poškodenia lakťového kĺbu možno pozorovať spolu so súčasnou osteochondrózou krčnej alebo hrudnej oblasti. Patológia je často kombinovaná s artritídou alebo artrózou. Zranenia a neustále preťažovanie lakťového kĺbu sú predisponujúce faktory.

V dôsledku neustálych pohybov krku a hlavy, ako aj rúk, sa kĺby časom začnú opotrebovávať, objavujú sa usadeniny soli. To vedie k osteochondróze krčnej chrbtice a ramenného kĺbu. Príčiny môžu byť vrodené, z kompresie nervových plexusov oblasti ramena alebo z vonkajších faktorov. Zranenie krku, lopatiek alebo rúk spôsobuje osteochondrózu.

Osteochondróza chrbtice

Osteochondróza chrbtice sa vyskytuje v rôznych oddeleniach. Najbežnejšia je patológia bedrovej oblasti. Choroba je spojená so silným stresom v dolnej časti chrbta a je nebezpečná hrozbou zovretia sedacieho nervu a tvorbou hernií.

Existujú príznaky, ako je bolestivá bolesť, ktorá sa zhoršuje v noci alebo počas cvičenia. Je ťažké nájsť správnu polohu v spánku a v pokoji. Môže sa vyskytnúť "lumbago" dolnej časti chrbta alebo zhoršená citlivosť nôh, najmä kolenného kĺbu, kostrče. Pri exacerbácii sa lymfatické uzliny zapália.

Často je postihnutá oblasť kostrče, čo sťažuje správne sedenie. Ak je zapálený ischiatický nerv v oblasti kostrče, potom bolesť klesá do dolných končatín, zadku, až po kolenný kĺb. Na zmiernenie bolesti je lepšie, aby človek zaujal pohodlnú polohu a pil antispazmodiká, relaxanty alebo analgetiká.

Počas tehotenstva osteochondróza dolnej časti chrbta niekedy sťažuje normálny pôrod. Potom musíte vykonať operáciu. Spazmolytiká sa užívajú v tomto období opatrne, aby nepoškodili plod.

Pri ochoreniach chrbtice lekári používajú na diagnostiku identifikáciu špecifických symptómov - symptóm Lasegue. Pre neuropatológa je Lasegueov symptóm dôležitý pre určenie rozsahu ochorenia.

Lasegueov príznak sa vykonáva vždy pri podozrení na neurologickú poruchu. Pri metóde Lasegue lekár pomaly zdvíha nohu v narovnanom stave, pričom nedovoľuje ohýbať koleno. Znak Lasegue sa testuje v troch fázach pokrčením a vysunutím nohy. Na základe vzhľadu bolesti v určitých polohách. Počas tehotenstva sa metóda Lasegue nevykonáva.

terapeutické cvičenia pre osteochondrózu

Osteochondróza krčnej oblasti je často kombinovaná s léziami ramenných a lakťových kĺbov. Existujú bolesti v krku, hlave, šíria sa do lopatiek a rúk, objavujú sa bolesti v srdci. Kupujú sa s antispazmodikami. V ušiach je hluk, zrak sa zhoršuje.

Bolesť sa zhoršuje pohybom krku, hlavy alebo lopatky. V akútnom období môžu byť postihnuté lymfatické uzliny, môžu sa objaviť bolesti svalov na krku a lakťovom kĺbe. Potom je potrebná naliehavá liečba, aby sa zabránilo komplikáciám v srdci, mozgu, krvných cievach.

Pacient je neustále mučený otázkou: ako spať s cervikálnou osteochondrózou a správne umiestniť hlavu na vankúš?

To platí najmä pre ženy počas tehotenstva. Pomáhajú len spazmolytiká a liečba.

Patológia hrudnej oblasti je menej častá. Zaznamenávajú sa príznaky bolesti v srdci, oblasti ramien, ramenného pletenca, krku. Lymfatické uzliny sú zapálené, niekedy kvôli bolesti nie je možné zdvihnúť ruky, zhlboka sa nadýchnuť. Často sa osteochondróza mýli s bolesťou v srdci. Ak užívate spazmolytiká, bolesť svalov, srdce odíde. Ak je choroba v pokročilom štádiu, potom spazmolytiká nie vždy pomáhajú a spájajú sa tieto príznaky:

  • porušenie citlivosti nôh;
  • zvýšená bolesť v noci, s pohybom, dýchaním;
  • pocit pálenia, svrbenie v srdci, oblasť lopatky, pozdĺž rebier.
bolesť chrbta s osteochondrózou

Často v praxi osteochondróza postihuje niekoľko častí chrbtice. Príznaky počas tehotenstva sú obzvlášť nepríjemné, keď je nežiaduce užívať antispazmodiká. Záchranári včas začali s liečbou.

Diagnóza osteochondrózy zahŕňa vykonávanie hardvérových štúdií, otázky a vyšetrenie pacienta. Je dôležité venovať pozornosť takým špecifickým znakom, ako je Lasegueov symptóm. Na vylúčenie patológie v srdci a iných vnútorných orgánoch sa vykonáva ultrazvuk, EKG. Na vyšetrenie chrbtice sa vykonávajú röntgenové lúče, MRI, CT.

Liečba osteochondrózy by mala byť dlhá a zložitá. Liečba je rozdelená na symptomatickú terapiu a rehabilitáciu. Proti bolesti sú predpísané svalové relaxanciá, NSAID, analgetiká, antispazmodiká. Svalové relaxanciá dokážu nielen dlhodobo uľaviť od bolesti, ale aj zlepšiť pohyblivosť. Relaxanty majú periférny a centrálny účinok. Ktorý liek si vybrať, rozhodne lekár.

Liečba zahŕňa kombináciu fyzioterapie, masáže, reflexnej terapie. Liečba umožňuje manuálnu terapiu, banky, masti a ľudové metódy.

Osteochondróza kĺbov

Často sa vyskytujú ochorenia lakťa, kolena, ramenného kĺbu. Osteochondróza kolenného kĺbu sa často vyskytuje u tehotných žien a je sprevádzaná bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou. Lakťový kĺb je charakterizovaný takými príznakmi ako bolesť počas pohybu, opuch, deformácia. Nesprávne zvolené držanie ruky prináša nepohodlie a bolesť. V postihnutej oblasti sa lymfatické uzliny zapália. Okrem toho môžu lymfatické uzliny bolieť nielen v postihnutej oblasti, ale aj zachytiť priľahlé lymfatické uzliny.

Na správnu diagnostiku sa používa röntgen, CT, MRI, vyšetrujú sa, palpujú, kontroluje sa Lasegueov príznak. Na obnovenie funkcie svalov a kĺbov je potrebná komplexná liečba. Musíte urobiť masáž, ERT, užívať antispazmodiká, NSAID, relaxanty. V pokročilých prípadoch sa vykonáva operácia. Ale najprv je vždy predpísaná konzervatívna liečba, najmä počas tehotenstva.