Ako liečiť osteochondrózu: príčiny a symptómy

ako liečiť osteochondrózu

Osteochondróza je bežné ochorenie pohybového aparátu. Prejavuje sa miernym nepohodlím a silnou bolesťou, ktorá obmedzuje aktivitu človeka. V pokročilých prípadoch môže patológia viesť k potrebe operácie a dokonca k invalidite. Prevencia a prevencia ochorenia znižuje riziko jeho vzniku alebo pomáha dosahovať pozitívne výsledky liečby.

Príčiny

Osteochondróza je patológia, ktorá sa vyskytuje v dôsledku kombinácie faktorov, ako je genetická predispozícia, životný štýl človeka, podmienky prostredia.

Ochorenie je charakterizované poškodením kĺbovej chrupavky, ako aj základného kostného tkaniva. Bežne sú to práve chrupavky, ktoré zabezpečujú pružnosť a pohyblivosť chrbtice, ktoré sa však môžu pod tlakom iných stavcov opotrebovať, stratiť svoje vlastnosti, elasticitu a deformovať sa.

Najbežnejšie príčiny vývoja patológie sú:

 • dedičná predispozícia.
 • Slabosť svalového korzetu.
 • Poruchy držania tela a skolióza.
 • Mechanické poškodenie chrbtice.
 • Nadmerná fyzická aktivita.
 • Neuro-emocionálny stres.
 • Pasívny životný štýl.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Tesné nepohodlné topánky, vysoké podpätky.
 • Všeobecná dehydratácia.
 • Nedostatok dôležitých živín, beriberi.

Druhy osteochondrózy

Cervikálny

Toto ochorenie je zaradené do zoznamu najčastejších sťažností pacientov v produktívnom veku, ktorí trávia pri počítači až 8-10 hodín denne. Pacienti často nepripisujú dôležitosť bolesti, čo vedie k rozvoju komplikácií. Ak nechcete pociťovať neustále bolesti krku, hlavy, ramien, je dôležité čo najskôr urobiť prevenciu a v prípade potreby čo najskôr navštíviť lekára.

hrudný

Choroba môže byť asymptomatická. Často je sprevádzaná bolesťou chrbta, krku, predlaktia. V pokročilom štádiu sa hrudná osteochondróza vyznačuje príznakmi, ktoré sa prejavujú bolestivým stavom rúk a nôh, tinnitom. Tiež chondróza hrudníka môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, bolesťou hlavy ráno, bolesťou a blikaním v očiach, potenie. Na liečbu choroby sú dostatočnými opatreniami užívanie liekov a terapeutické cvičenia.

Bedrová

Lumbálna chrbtica je veľmi zraniteľná. Ak sa nevenujete posilňovaniu chrbtových svalov a nesledujete držanie tela, hrozí vznik nepríjemných symptómov. Chondróza je charakterizovaná bolesťou pletenca v dolnej časti chrbta, bolesťou v oblasti bedier a takzvanou bolesťou chrbta.

Prijmite preventívne opatrenia. Udržujte kríže v teple, snažte sa ich neprechladzovať. Nenoste ani nezdvíhajte predmety vážiace viac ako 10 kg. Ak dvíhate niečo ťažké, netrhajte a nerobte prudké pohyby. Odmietajte akúkoľvek fyzickú prácu v naklonenej polohe. Ak sa chystáte utrieť podlahu, použite mop alebo si drepnite.

Etapy a príznaky vývoja osteochondrózy

Ochorenie prechádza 4 štádiami, sprevádzané rôznymi príznakmi. V počiatočnom štádiu sa patológia vyskytuje v oblasti pulpného jadra medzistavcového disku. Nadmerné zaťaženie vyvoláva zníženie výšky disku a výskyt trhlín vo vláknitom prstenci. Človek môže pociťovať trochu nepohodlia, keď je dlhší čas v statickej polohe alebo naopak, keď sa pohybuje príliš aktívne.

V 2. štádiu sa vzdialenosť medzi stavcami naďalej zmenšuje, stavcové svaly a väzy strácajú tonus a ochabujú. To vedie k zvýšenej pohyblivosti stavcov s postihnutými platničkami, riziku posunu alebo subluxácií. V druhej fáze sa objavuje nepohodlie a bolesť, najmä pri určitých typoch záťaže alebo v určitých polohách.

Pri osteochondróze 3. stupňa sa vytvárajú prolapsy a výčnelky medzistavcových platničiek, je možný rozvoj artrózy medzistavcových kĺbov. Človek zažíva stuhnutosť, stáva sa neaktívnym. V tomto štádiu patológie je bolesť jasne pociťovaná v závislosti od lokalizácie lézie.

V 4. štádiu sa telo snaží adaptovať na funkčné poruchy chrbtice. To môže byť vyjadrené v kostných novotvaroch - osteofytoch. Pôsobia ako fixátor stavcov. Môže to však spôsobiť priškripnutie nervov a iné zranenia.

Diagnostika

Pri vyšetrovaní pacienta a odoberaní anamnézy špecialista vykonáva primárnu diagnózu, ktorá naznačuje prítomnosť ochorenia podľa vizuálne zistiteľného zakrivenia pozorovaného v priečnej alebo pozdĺžnej rovine chrbtice. Po vstupnej konzultácii môže chirurg alebo neurológ predpísať ďalšie vyšetrenia. Po určení lokalizácie ochorenia a jeho štádií môže začať liečba, ktorej účelom je zbaviť sa príčin bolesti.

Najbežnejšie diagnostické metódy:

 • röntgen;
 • CT;
 • MRI;
 • dopplerovský ultrazvuk.

Metódy liečby osteochondrózy

Liečba prináša dobré výsledky len vtedy, keď je pravidelná, dôsledná a systematická. Terapeutická stratégia prvej etapy je zameraná na neutralizáciu bolesti, druhou etapou je aktivácia prekrvenia a metabolických procesov v postihnutých oblastiach chrbtice a tretia etapa ukazuje fyzioterapiu a manuálne procedúry.

Pri osteochondróze akéhokoľvek oddelenia v akútnom štádiu, sprevádzanom silnou bolesťou, môže lekár predpísať paravertebrálnu blokádu podávaním novokaínu, lidokaínu a iných liekov na zmiernenie svalového napätia v segmente pohybu chrbtice, zníženie opuchu a svalového napätia.

Za účinné sa považujú kombinácie nesteroidných protizápalových liekov, antispazmikík, analgetík a komplexov vitamínov (skupina D, kyselina nikotínová). Ako lokálna terapia sú predpísané masti - chondroprotektory a činidlá s nesteroidnými protizápalovými zložkami.

Je dôležité si uvedomiť, že lieky momentálne pomáhajú vyrovnať sa len so silnou bolesťou. Fyzioterapeutická liečba pomáha zbaviť sa nepríjemných prejavov ochorenia v dlhšom časovom horizonte.

Medzi najčastejšie používané terapie patria:

 • reflexná terapia;
 • akupunktúra;
 • elektroforéza;
 • manuálna terapia;
 • masáž;
 • fyzioterapia.

K čomu vedie nedostatočná liečba?

Osteochondróza sa najlepšie koriguje v počiatočnom štádiu formácie pred objavením sa syndrómov vertebrálnych patológií, sprevádzaných chronickými bolesťami hlavy a bolesťou lopatiek, srdca a dolnej časti chrbta. V priebehu času choroba vedie k zmene celkovej štruktúry chrbtice v dôsledku aktívnej kompenzačnej expanzie spojivového, fibrilárneho a kostného tkaniva.

Klinický obraz ochorenia závisí od lokalizácie patológie, stupňa vývoja procesu a individuálnych charakteristík pacientov. Posun medzistavcových diskov, výčnelkov a hernií vedie k nepríjemným následkom.

Časté prejavy:

 • porušenie krvného obehu v tkanivách;
 • zovreté nervy;
 • dysfunkcia miechového kanála;
 • edém a fibróza tkaniva.

Preto by sa liečba osteochondrózy mala začať čo najskôr a mala by sa vykonávať komplexným spôsobom s dôrazom na neutralizáciu zápalu a odstránenie bolesti. Ak sa choroba prejavuje roky, je v pokročilom štádiu a sú diagnostikované herniované platničky, môže byť potrebná chirurgická operácia.

Prevencia

Prevencia osteochondrózy a jej liečba sú navzájom neoddeliteľne spojené. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu života pacienta. Ak máte sedavé zamestnanie, robte si pravidelné prestávky. Vstaňte každú hodinu a pol a robte jednoduché cvičenia, ktoré uvoľňujú napätie v svaloch krku a chrbta. Pokúste sa správne sedieť pri stole: chrbát je rovný, ramená sú uvoľnené. Vyberte si také stoličky, ktorých operadlo môže chrbtici poskytnúť maximálnu oporu: nebude sa tak preťažovať.

Aby ste predišli vzniku ochorenia, je dobré pravidelne absolvovať masážny kurz. Masáž môže zlepšiť krvný obeh a tok lymfy, zlepšiť metabolické procesy vo svalových tkanivách a zastaviť stagnujúce procesy. Výsledkom je zlepšenie celkovej pohody, zvýšenie vitality a vymiznutie niektorých bolestivých symptómov.

Odporúčania na prevenciu a prevenciu rozvoja osteochondrózy:

 • Obmedzte sa pri zdvíhaní závažia. Povolená hmotnosť do 10 kg.
 • Noste závažia rovnomerne na oboch rukách.
 • Systematicky robte jednoduché cviky zamerané na posilnenie chrbtice, svalov, väzov a kĺbov.
 • Choďte plávať, ak je to možné.
 • Snažte sa neseď dlho v jednej polohe.
 • Užívajte doplnky stravy obsahujúce mukopolysacharidy – prvky, ktoré tvoria chrupavku.

Prevencia osteochondrózy chrbtice je menej náročná úloha ako jej ďalšia liečba. Myslite na svoje zdravie a začnite sa oň starať skôr, ako vám to pripomenie samo.