Liečba cervikálnej osteochondrózy doma

bolesť krku s osteochondrózou

Cervikálna osteochondróza dnes trápi čoraz väčší počet ľudí.

Ak k lekárovi chodili s týmto ochorením skôr starší muži a ženy, teraz mu môžu nesmelo zaklopať na dvere aj tínedžeri. Osteochondróza krčnej oblasti každým rokom „mladne", takže jej liečba je naliehavým problémom pre celé generácie.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Sedavý spôsob života a nedostatočné množstvo fyzickej aktivity sa časom prejavia. A bolo by fajn, keby len únava v chrbte a krku.

V skutočnosti neúctivý prístup k vlastnému telu čoskoro začne vykazovať príznaky osteochondrózy, niekedy oddelené, niekedy v súbore.

Vo všeobecnosti môže byť cervikálna osteochondróza, ktorej symptómy sú klasifikované nižšie, rozlúštené "mravčením" v krku, závratmi, zvonením a pulzovaním v ušiach, "hviezdičkami" pred očami a bolesťou hlavy.

reflex

Najčastejšie príznaky ochorenia krku sa nazývajú reflex. Najčastejšie sa vyskytujú vo forme krátkodobého „strieľania". V tomto prípade môže diagnostikovať osteochondrózu iba lekár, pretože nielen táto choroba sa prejavuje týmto spôsobom.

Všetky reflexné syndrómy sú rozdelené do troch typov:

 • cervicalgia - silná bolesť v krku a chrbtici;
 • cervikokranialgia - nepohodlie pri otáčaní hlavy a nepohodlné držanie tela;
 • zadná sympatická dysfória - stlačenie tepien v krčnej oblasti, čo tiež spôsobuje silnú bolesť.

Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú len vtedy, keď sú vystavené ďalším faktorom - dlhý pobyt v nepohodlnej polohe alebo hypotermia krku.

Bolesť sa objavuje v zadnej časti hlavy, pri záťaži sa ruky rýchlejšie unavia.

V obzvlášť ťažkých prípadoch môže byť cervikálna osteochondróza zamenená za ochorenie srdca - keď hrudná oblasť zažíva nepríjemné pocity a ľavá ruka napučiava.

Root

Osteochondrózu nemožno začať - liečba by sa mala začať čo najskôr. V opačnom prípade po chvíli bude možné pocítiť radikulárne príznaky ochorenia.

Vyskytujú sa len s komplikáciou, keď sú miechové nervy a cievy zovreté a stlačené v krku. Potom, čo sa zapália a zablokujú dostatočný prísun vzduchu do mozgu, začína hladovanie kyslíkom.

Radikulárne symptómy sa prejavujú podráždenosťou, ospalosťou pacienta a apatiou, pretože jeho telo nemá dostatok kyslíka na normálne fungovanie. Takéto príznaky spojené s bolesťou krku a chrbtice sú vážnym dôvodom na návštevu lekára.

Liečba ľudovými prostriedkami

Osteochondróza krčnej oblasti, ktorej domáca liečba bola nájdená a testovaná mnohými generáciami pacientov, nevyžaduje nevyhnutne drahé lieky. Skúsenosti predkov sú dostatočne silným prostriedkom, ako sa s tým vysporiadať a často pomáhajú zvíťaziť nad chorobou.

Existuje veľa ľudových liekov, ktoré zmierňujú bolesť pri osteochondróze, zmierňujú svalové napätie a bránia upnutiu nervov.

Metódy tradičnej medicíny podľa tradície zahŕňajú:

 • masti a trenie;
 • gymnastika;
 • masáže a samomasáže;
 • bylinné obklady a iné lieky.

Najúčinnejšie metódy riešenia osteochondrózy sú uvedené nižšie.

Medová masť

Rovnako ako mnohé choroby, osteochondróza môže byť liečená medom. Presnejšie povedané, masť na jej základe, ktorá pomôže znížiť svalové kŕče a zlepšiť metabolizmus v postihnutej oblasti krku.

ľudové lieky na cervikálnu osteochondrózu

Na prípravu masti je potrebné zmiešať 300 gramov zahriateho medu, 6 gramov múmie a lyžicu teplej vody. Hotový výrobok sa aplikuje na krk a masíruje sa asi dve minúty.

Potom sa na postihnuté miesta pridajú ďalšie masti, vykoná sa ľahká samomasáž a krk sa zabalí polyetylénom a teplým šálom. Aby sa zložky lieku lepšie absorbovali, môžete sa pred procedúrou osprchovať.

chrenové listy

Listy chrenu pri liečbe osteochondrózy pracujú s prebytočnou soľou - odstráňte ju z tela.

Preto aj pri starom ochorení je ich užívanie veľkým prínosom a zmyslom. Užitočné sú najmä čerstvé listy mladej rastliny, ale možno použiť aj sušenú verziu.

Liečba cervikálnej osteochondrózy s chrenom sa vyskytuje vo forme obkladov, tinktúr a dokonca aj kúpeľov. Surové listy sa zalejú vriacou vodou a priložia sa na postihnuté miesta a suché sa vopred dobre namočia.

Čím dlhšie sa liek uchováva v postihnutej oblasti krku, tým lepší bude účinok. Najsprávnejším riešením je nechať obklad cez noc.

Tinktúra sa pripravuje na báze vodky alebo alkoholu zriedeného na polovicu vodou, s pomerom umytých a jemne nasekaných listov k tekutine 1: 1.

Pripravený "koktail" sa bráni v pivnici alebo na spodnej polici chladničky na týždeň, potom sa vyberie a prefiltruje. Vezmite tinktúru pol hodiny pred jedlom.

Ostatné bylinné obklady

Okrem chrenu môžu byť obklady vyrobené z mnohých iných rastlín. Väčšina z nich bude mať otepľujúci účinok a zlepší fungovanie obehového systému v postihnutých oblastiach krku.

Byliny, z ktorých je možné vyrobiť obklady, zahŕňajú:

 1. sladké drievko;
 2. podbeľ;
 3. koreň zeleru;
 4. šialenejší;
 5. baza a mnohé iné.

Za veľmi účinný sa považuje obklad z 1 g propolisu, 50 g horčičného prášku, 50 g šťavy z aloe a 400 ml vodky. Všetky zložky sa zmiešajú a aplikujú na zvlášť boľavé miesta v noci.

Kompresia je vyrobená z bazy čiernej s rovnakou vodkou. Vezmite za hrsť bazy čiernej a hrejivú tekutinu v pomere 1: 4. Zmes sa infúzi 7 dní a potom sa cez noc aplikuje obklad.

valček

Liečba cervikálnej osteochondrózy doma pomocou cvičení má tiež miesto. Za obzvlášť účinné sa považujú cvičenia s valčekom alebo iným podobným projektilom.

Podobná masáž sa vykonáva takto: pacient leží na podlahe alebo inom tvrdom povrchu, pod krkom sa umiestni valček, ktorý sa musí „zrolovať". Pomocou cvičenia sa vypracuje samotný krk a oblasť goliera chrbta.

V žiadnom prípade by ste to nemali brať ako valček počas obdobia exacerbácie ochorenia.

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou

Cervikálna osteochondróza, domáca liečba gymnastikou, ktorá sa požičiava hlavne z jogy, prechádza rýchlejšie, ak v komplexe používate všetky recepty tradičnej medicíny. Treba však brať do úvahy aj stav pacienta.

Napríklad gymnastické kurzy sú kontraindikované pri exacerbáciách osteochondrózy.

Ak nie je dôvod na odmietnutie, musíte vziať na vedomie nasledujúce cvičenia:

 • sediaci na podlahe na pätách, ruky uchopte zámok na krku a s ich pomocou jemne nakloňte hlavu a potraste ňou tam a späť. Nemali by byť žiadne náhle pohyby a bolesť;
 • ležať na chrbte na podlahe, nohy ohnuté v kolenách. Pri udržiavaní polohy by sa mal pacient prevrátiť z jednej strany na druhú;
 • držte chrbát rovno a položte ruky pred seba na stôl alebo iný povrch, musíte pomaly otáčať hlavu rôznymi smermi;
 • ležiac na podlahe na bruchu, pravidelne zdvíhajte hlavu. Náhle pohyby sú neprijateľné;
 • ležiac na chrbte na podlahe s narovnanými nohami, jedna ruka je položená na hrudi a druhá je pod strednou časťou chrbta. Nadýchnite sa a zadržte vzduch na 10 sekúnd.

Existuje oveľa viac cvičení, ktoré pomáhajú bojovať proti cervikálnej osteochondróze, ale hlavnou vecou pri vykonávaní ktoréhokoľvek z nich je udržiavať plynulý a pokojný rytmus.

Samomasáž

Okrem obkladov, tinktúr, gymnastiky a masti sa na boj proti tejto chorobe používa samo-masáž. Pacient, ktorý sedí na pohodlnom kresle, by mal masírovať krk v kruhu: 4-5 krát miesiť, 6-8 krát hladiť a dvakrát trieť.

Cervikálna osteochondróza, domáca liečba samomasážou, ktorá je vážnym testom, môže výrazne znížiť jej prejavy, ak sa postup vykonáva s dostatočnou frekvenciou.

masáž krku pri osteochondróze

Samomasáž má jasné výhody: spoliehajúc sa na vlastné pocity, pacient môže kontrolovať frekvenciu pohybov a ich silu, čím sa ušetrí od bolesti a nepohodlia. Toto cvičenie dokonale uvoľňuje svaly a odstraňuje napätie v krku.

Záver

Cervikálna osteochondróza by sa mala liečiť komplexne, približovať sa k nej zo všetkých strán.

Okrem lekárskeho zásahu do situácie by sa malo používať aj ľudové dedičstvo - masti, obklady a gymnastika.

To pomôže zbaviť sa choroby čo najskôr alebo oslabiť jej účinok - a život sa opäť vráti k svojmu jasnému a bohatému programu.